کلایمر چیست

کلایمر چیست؟

شاید این سوال برای شما پیش آمده باشد که کلایمر چیست؟ کلایمر به انگلیسی Suspended Scaffolding یا همان داربست معلق که با نام‌ “بالابر نما” نیز شناخته می‌شود، نوعی بالابر است که دارای سبد مخصوص به خود می‌باشد.

این سبد طولی مابین 2 تا 6 متر دارد و از آن برای تعمیرات نمای سازه، جابه‌جایی مصالح ساختمانی در ارتفاع، حمل و نقل تجهیزات، تمیزکاری نمای ساختمان و غیره استفاده می‌گردد.

سیستم‌های کلایمر بهترین استفاده را برای نگهداری از سازه‌های بلند و مرتفع مانند آسمان‌خراش‌ها دارند. این سیستم‌ها با سیستم‌های کلایمر معمولی که از پایه ساخته می‌شوند، در زمان و هزینه صرفه‌جویی می‌کنند.

سیستم‌های معلق با موتور الکتریکی یا موتوری اغلب انتخاب می‌شوند زیرا دسترسی سریع و آسان به مکان‌های مرتفع را امکان‌پذیر می‌کنند و در صورت نیاز می‌توان آن‌ها را گسترش داد. اگر به کلایمر و خدمات مرتبط با آن نیاز دارید، با ما در تماس باشید تا راهنما و مشاور شما باشیم. 😊

 

کلایمر چیست؟

کلایمر (climber) همان داربست معلق است که در ایران با نام بالابر نما نیز شناخته می‌شود. این محصول از یک سبد با طولی متغیر 2 تا 6 متر برخوردار است و از آن برای تمیزکاری، تعمیرات نمای ساختمان، بالابردن مصالح، جابه‌جایی تجهیزات کارگاهی و … استفاده می‌شود.

کلایمر جایگزینی مناسب برای داربست‌های ساختمانی شمرده شده زیرا علاوه بر هزینه‌بر بودن وقت زیادی برای نصب آنها گرفته می‌شود. این محصول از نظر نقطه حرکتی به دو دسته حرکت عمودی و عمودی-افقی تقسیم‌بندی می‌شود.

تفاوت کلایمرهایی که حرکت عمودی-افقی دارند با کلایمرهایی که حرکتی عمودی دارند در ریلی است که در بالای ساختمان قرار گرفته و امکان حرکت جانبی را فراهم کرده است. متقاضیان می‌توانند با توجه به نیاز خود از طراحی دستی یا برقی در حرکت‌های جانبی کلایمرها استفاده کنند.

کلایمرهایی که از حرکت عمودی و افقی بهره‌مند هستند از قیمت بالاتری نسبت به نوع دیگر برخوردارند. این محصولات با توجه به موتوری که دارند به دو دسته‌بندی تقسیم می‌شوند: کلایمر مکانیکی (دستی) و کلایمر برقی.

 

خرید کلایمر پرتابل در مازندران
در تصویر می‌توانید پایه‌های کلایمر همراه با وزنه‌های مهار را مشاهده کنید.

 

دسته‌بندی کلایمرها

همانطور که گفته شد، کلایمرها به دو دسته زیر تقسیم بندی می‌شوند:

 • کلایمر دستی یا مکانیکی
 • کلایمر برقی

در ادامه درباره هرکدام از آنها توضیحاتی را در اختیارتان قرار خواهیم داد.

 

کلایمر مکانیکی/دستی

کلایمر مکانیکی با نام کلایمر دستی نیز شناخته می‌شود؛ از نوع ساده بالابرها بوده و جایگزین داربست شده است. در این دستگاه، حرکت سبد با نیروی دست انجام می‌شود. در اغلب موارد، این محصول قابلیت حرکت افقی به چپ و راست را ندارد.

به علت دشوار بودن کار با آنها، در ساختمان‌هایی که ارتفاع زیادی دارند، کاربرد چندانی ندارند. کلایمرهای مکانیکی برای جابه‌جایی نفرات نیز کاربرد دارد، اما سرعت پایین‌تری نسبت به نوع برقی دارند.

 

کلایمر برقی

کلایمر برقی نیز جایگزین داربست شده است. این نوع از بالابر با کمک سیستم الکتروموتور کار می‌کند و برای نگهداری از نمای ساختمان‌های مرتفع بسیار کاربردیست. موتورهای مورد استفاده دارای توان و سرعت مناسب هستند.

همچنین، کلایمرهای برقی می‌توانند علاوه بر عمودی به صورت افقی نیز حرکت کنند و از طریق ریل‌ها یا سیم‌ها به سطوح مختلف دسترسی داشته باشند.

 

علت استفاده از کلایمر چیست؟

در بسیاری از موارد و به علل متفاوت مانند وجود آسیب دیدگی، تغییرات در ظاهر نما، نیاز به تمیزکاری و تعمیرات و غیره نیاز به استفاده از داربست وجود دارد. به طور کلی اما داربست به عنوان سیستم ناکارآمد در این مباحث در نظر گرفته می‌شود.

زیرا برای استفاده از آن نیاز به آوردن حجم زیادی از وسایل و صرف زیادی زمان برای ایجاد اتصال و ساخت داربست می‌باشد. کلایمر اما به عنوان یک ابزار و سیستم جدید جایگزین داربست شده و حتی به صورت دائمی امکان نصب بر روی ساختمان‌ها را دارند.

پس علت استفاده از کلایمر چیست؟ انواع سازه‌های مسکونی و به ویژه تجاری و اداری نیاز به انجام عملیات‌ متفاوت بر روی نما خود دارند. کلایمر علاوه بر سرعت و کارایی به دلیل داشتن استانداردهای ایمنی و ترمز اضطراری گزینه مناسب و جایگزین داربست‌های قدیمی است.

 

خرید کلایمر پرتابل در مشهد
می‌توان برای ساخت‌وساز نیز از انواع مختلف کلایمر استفاده نمود.

 

کاربردهای انواع کلایمر

 • انجام انواع عملیات برای شست‌وشو، تمیزکاری و رفع نواقص ظاهری در نما
 • ابزار دائمی در دسترس برای انجام انواع تعمیرات
 • امکان استفاده در مراحل ساخت و ساز
 • امکان استفاده به جای آسانسور ساختمان برای جابجایی برخی وسایل
 • و …

 

مزیت استفاده از کلایمر چیست؟

مزایای متفاوتی را می‌توان برای استفاده از کلایمر متصور شد. در لیست زیر می‌توانید ببینید که برخی از مزیت‌های استفاده از کلایمر چیست:

 • جایگزین مدرن به جای استفاده از داربست‌های قدیمی
 • دارای حجم کمتر و امکان جابجایی و استفاده از کلایمر به صورت پرتابل
 • دارای وزن کمتر نسبت به داربست‌
 • امکان پیاده‌سازی و استفاده آسان از آن
 • دارای هزینه کمتر به ویژه در پروژه‌های بزرگ و سازه‌های بلند
 • رعایت نکات ایمنی و استانداردهای بین‌المللی
 • استفاده به علل متفاوت مانند ساخت‌وساز و تمیزکاری
 • و …

 

آیا کلایمر و استفاده از آن ایمن است؟

کلایمر، زمانی که به درستی طراحی، نصب و نگهداری شود، می تواند ایمن باشد. با این حال، ایمنی به عواملی مانند بازرسی های منظم، آموزش مناسب برای اپراتورها و رعایت دستورالعمل های ایمنی بستگی دارد.

شما با نصب کلایمر به روی پشت بام امکان حرکت بین طبقات را در نمای خارجی فراهم می‌آورید. به همین دلیل شاید نگران عوامل محیطی مانند وزش باد شدید و یا بارش برف و باران باشید. وجود مکانیزم قفل در صورت حرکت ناگهانی فعال شده و ترمز اضطراری در این مواقع عمل خواهد کرد.

همچنین، پیروی از استانداردها و مقررات صنعتی برای اطمینان از استفاده ایمن از آنها در کار ساخت و ساز و نگهداری ضروری است. اگر نگرانی خاصی دارید یا به اطلاعات دقیق تری نیاز دارید، با متخصصان ما مشورت کنید یا به دستورالعمل های ایمنی مراجعه نمایید.

تا اینجا دانستید که کلایمر چیست و چه کاربردها و مزیت‌هایی دارد. در ادامه با توضیحات تکمیلی همراه ما باشید.

 

هزینه اجرای کلایمر مونوریل تهران
نوعی جدیدتر و کاربردی تر کلایمر، کلایمر مونوریل است که در مقاله مفصل جدا درباره آن توضیح داده‌ایم.

 

اجزای تشکیل دهنده کلایمر چیست؟

کلایمرها از اجزای متعددی تشکیل شده‌اند که با هم کار می‌کنند تا یک پلتفرم کار ایمن و کارآمد برای انجام وظایف در سازه های بلند ایجاد کنند. بیایید بخش های کلیدی را بررسی کنیم:

 

مکانیسم پشتیبان شامل پایه و سازه مهار

ستون فقرات یک کلایمر به حساب می‌آید. این سیستم با استفاده از طناب، کابل یا زنجیر، داربست را به یک نقطه لنگر روی سازه محکم می کند.در واقع، توسط اتصالات جوشکاری شده و پیچ و مهره، سیم بکسل و وینچ را نگه داشته و وزن سبد را مهار می‌کند. پایداری و ظرفیت باربری را تضمین می‌نماید.

 

پلتفرم یا سبد

منطقه کاری که کارگران در آن می ایستند، ابزارها را قرار می دهند و مواد را جابجا می کنند. پلتفرم های معلق در طول ها و پیکربندی های مختلف برای مطابقت با نیازهای شغلی مختلف ارائه می شوند. طول آنها نیز به طور معمول بین 2 الی 6 متر می‌باشد.

 

سیستم بالابر و موتور

مسئول بالا بردن، پایین آوردن و تعلیق سکوی داربست. موتورهای الکتریکی معمولا دو عدد با توان تا 1.8 اسب بخار به کمک وینچ و گیربکس، مکانیسم های دیگر حرکت را کنترل می کنند.

 

سیم بکسل و طناب تعلیق

سیم بکسل به پشتیبانی و پایداری بیشتر و همچنین، به توزیع بار و جلوگیری از واژگونی کمک می‌نماید. به طور معمول از جنس فولاد گالوانیزه و به صورت شش یا هشت رشته می‌باشد.

طناب تعلیق یا Suspension Rope نیز به سکو و سیستم پشتیبانی متصل می‌شود. این طناب ها وزن داربست را تحمل می کنند و امکان حرکت عمودی را فراهم می‌آورند.

 

وزنه های مهار وزن و تعادل

برای تعادل داربست و جلوگیری از واژگونی استفاده می شود. دارای جنس‌های متفاوت مانند فولاد، چدن، سیمان یا بتن است. همچنین، توزیع مناسب وزنه تعادل برای پایداری بسیار مهم می‌باشد.

 

تابلو برق

همانطور که مشخص است برای استفاده اپراتور طراحی و تعبیه می‌گردد. اپراتور می‌تواند با استفاده از آن در طبقات و ارتفاعات متفاوت حرکت کرده و در نقطه مورد نظر بایستد. سیستم کنترل حد ضرفیت و کنترل ارتفاع نیز بر روی آن موجود است.

 

سیستم ایمنی و ترمز اضطراری

دستگاه‌های کلایمر دارای دو نوع ترمز ایمنی اصلی هستند که در دو طرف سبد نصب می‌شوند. این ترمزها وظیفه حفاظت از جان کاربران را بر عهده دارند. در صورتی که این سیستم‌ها به درستی کار نکنند، پاراشوت‌ها به عنوان ترمزهای امنیتی عمل می‌کنند و در شرایط اضطراری مانند آسانسورها فعال شده و از سقوط سبد جلوگیری می‌کنند. هر یک از این ترمزها قادر به تحمل وزنی تا 1500 کیلوگرم هستند.

 

رنج قیمت و هزینه‌های کلایمر چیست؟

قیمت کلایمر ساختمانی متاثر از چند عامل است. ابتدا اندازه سبد کلایمر که از دو تا شش متر قابل سفارش است، بر روی قیمت تأثیر دارد. همچنین، ظرفیت باربری، برند و توان الکتروموتور نیز در قیمت تأثیرگذارند. در نهایت، در نظر گرفتن سیستم ترمز اضطراری جهت افزایش ضریب ایمنی نیز نقش مهمی در تعیین قیمت دارد. برای استعلام قیمت کلایمر ساختمانی، می‌توانید با کارشناسان فنی ما در تماس باشید.

 

منابع:

suspended scaffolding | scaffoldingsolutions

Types of scaffolding – suspended scaffolds | scafom-rux

Guide to Suspended Scaffolding | safewayscaffolding

برچسب ها: بدون برچسب

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *